मोहन न्यौपाने, तिलोत्तमा । अहिले गर्मि बढ्दो छ । यो गर्मीमामानिसहरु धूलोधुँवामाबिहान सफालुगालगाएर निस्केको मान्छे बेलुकासम्मधुलाम्मे भइसक्छ। बिहानलगाएको लुगा साँझलाउननसकिनेगरी मैलिन्छ। त्यसो त ब्यस्त सहरीयाजीवनशैलीमाशनिबार नआइलुगाधुने फुर्सद निकाल्नमुश्किल पर्छ।

घरमापानी सहजभएपनि सातामा एक दिनहुने विदापनिलुगाधुँदै बित्छ। अझआजै कहीँ टाढा जानुपर्नेछ, लैजानुपर्ने लुगा सफा छैनन्। धुन समय छैन। धोइहाले पनि नसुक्लाभन्ने पीर। हाम्रो जीवनका यस्तै समस्या सल्टाउन तीनजनायुवाले जडिबुटी तिलोत्तमा(५ मणिग्राममा बिगत एक बर्ष देखि ’लुम्बिनी लन्ड्री हाउस एण्ड क्लिनिङ्ग ’ उद्योग खोलेका छन्। विदेश र स्वदेशमाकाम गरेर अनुभव संगालेकातिलोत्तमाकानारायण चौधरी, शिव सागर भण्डारी, सुदन भण्डारी यो उद्योगका सञ्चालकहुन्।

उनीहरूले फुर्सदनहुने ग्राहककालागिलुगाधोइदिने व्यवसायथालेको ठ्याक्कै एक बर्ष भयो। घरमै गएर कपडा ल्याउने र धोएर समयमै घरमै पुर्याउने व्यवस्थापनि गरेका छन्। ’लन्ड्रीसम्म आउननभ्याउने ग्राहकका घरमै गएर कपडा ल्याउने र पुर्याइदिने सेवापनिदिइरहेका छौं,’ संचालकमध्यका सुदनले भने, ’अलि फुर्सद हुने ग्राहकले यहीँआएर सेवालिन सक्नेछन्। उनीहरूको आँखै अगाडि लुगाधोइपखाले सुकाइन्छ।’ कपडा धोएर सँगै लिएर चाहने ग्राहकलाई छिटो र छरितो रुपमा सेवादिने व्यवस्थागरिएको उनले जानकारी दिए।

’ग्राहकको कपडा उनीहरूकै अगाडि तत्कालै धोएर दिने अत्याधुनिकजर्मनी पद्दति बाट बनेको मेसिन , अन्य दराई क्लिनरका साधन र दक्षजनशक्तिहामीसँग छन्,’ अर्का संचालकशिव सागरले भने। सानो लगानी बाट शुरु गरिएको लुम्बिनी लन्ड्रीमा ब्याबसाय र माग संगै लगानी बृद्दी गरिएको छ। यहाँतीन वटा अत्याधुनिकप्रविधियुक्त मेसिनभएको शिव सागर बताउँछन्। ’हामीकहाँभएका मेसिन घरमाप्रयोग गर्नेभन्दा गुणस्तरीय छन्। त्यसैले लुगा सफाहुनुका साथै गुणस्तर बिग्रिने सम्भावनाहुँदैन,’उनले भने। उनकाअनुसार उद्योगले ग्राहकका सबै कपडा एकै ठाउँमा राखेर धुँदैन।

कपडाको गुणस्तर हेरेर मेसिनको धुने तरिका तय हुन्छ। यी सबै काम छाँट्न उद्योगसँगदक्षजनशक्तिको टोली छ । लुम्बिनी लन्ड्रीले सर्वसाधारणका मात्रहोइन, व्यवसायिक संस्थाकापनि लुगाकपडा धुने बताएको छ। यसमा मेसिननभएका ड्राई क्लिनर्स, होटल, स्कुल, होस्टेल, कलेज, बैंक, फाइनान्स, इन्स्योरेन्स, एयरलाइन्स र सहकारीकायुनिफर्म पर्छ। त्यसो त कपडा मात्रनभएर स्थानमै गएर फ्लोर टायल, मार्बल, कार्पेट, सोफा, पर्दा फिल्महलको कुर्ची तथापर्दा , सिरक डसना , तन्नालगायतका घरायसी सामग्री समेत ड्राइ तथानन ड्राइ क्लिनगरिने अर्का संचालकनारायण चौधरीले बताए ।

’यो क्षेत्रकै युवाहरुले देशमै बसेर यसरी उद्योग चलाएकोले पनिहोलाग्राहकको सेवा र सुविधामा नै गुणस्तरियतादिनु मुख्य उद्देश्यभएको बताउछन नारायण । निकट भविष्यमै अझै सेवामुखीबनाउनलुम्बिनी लन्ड्रीलाइ अझै शसक्त ढंगले अगाडी बढाउन प्रयत्नशीलयुवाहरु यो ब्यबसायबाट सन्तुस्ट छन् ।

SHARE