प्रदेश नम्बर ५ का १२ वटा जिल्लामा १ सय ९ वटा स्थानिय तह छन् । ती सबै स्थानिय तहमध्ये ५१ वटामा प्राविधिक धारको शिक्षा प्रदान गर्ने विद्यालयहरु नभएको पाइएको छ । केन्द्र सरकारले ‘एक स्थानिय तह, एक प्राविधिक विद्यालय’ को अवधारणा ल्याए पनि प्रदेश नम्बर ५ का ५१ वटा स्थानीय तहले प्राविधिक शिक्षा सञ्चालन गर्न सकेका छैनन् । प्राविधिक शिक्षा तथा व्यवसायिक तालिम परिषद्बाट सम्बन्धन प्राप्त गरी प्रदेश ५ का ५८ वटा मात्रै स्थानिय तहमा रहेका विद्यालयहरुले प्राविधिक धारको शिक्षा प्रदान गर्दै आएका छन् ।

सामाजिक विकास मन्त्रालय प्रदेश ५ को तथ्यांकअनुसार प्रदेशमा कृषि जेटिए, कृषितर्फ आईएस्सी एजी, पशुतर्फ आईएस्सी भिजी, कक्षा ८ देखि १२ कक्षासम्म कम्प्युटर ईन्जीनियरिङ्ग, ईलेक्टोनिक्स ईन्जीनियरिङ्ग, सर्भे ईन्जीनियरिङ्ग, सिभिल ईन्जीनियरिङ्गका कक्षा सञ्चालन हुँदै आएका छन् । यस्तै कक्षा ८ देखि १२ सम्म अटोमोवाईल्स ईन्जिनियरिङ्गका साथै कक्षा १० पासपछि स्वाथ्यतर्फका ल्याब टेक्निसियन, ल्याब एसिस्टेन्ट, सिएमए, एएनम्, हेल्थ अरिष्टटेन्टका कक्षाहरुसमेत सञ्चालन हुँदै आएका छन् । निजी क्षेत्रहरुले समेत प्राविधिक शिक्षा तथा व्यवसायिक तालिम परिषद्बाट सम्बन्धन प्राप्त गरी प्राविधिक धारका विभिन्न छोटो तथा लामो अवधिका कक्षाहरु सञ्चालन गरिरहेका छन् । जसमा टेक्निकल एसएसली (टिएसएलसी) देखि डिप्लोमासम्मका कक्षा छन् ।

प्रदेश नम्बर ५ को सामाजिक विकास मन्त्रालयका सचिव कृष्णप्रसाद ज्ञवालीका अनुसार प्रदेश सरकारले बाँकी रहेका ५१ वटा स्थानिय तहमा निकट भविश्यमै प्राविधिक धारको कक्षा सञ्चालन गर्ने जानकारी दिए । उनले भने, ‘यसका लागि तयारी भैरहेको छ ।’ प्राविधिक शिक्षा सञ्चालन गर्न अन्य साधारण शिक्षाभन्दा पनि बढी खर्च लाग्ने र विद्यालय आफंैले स्रोत जम्मा गर्न नसक्ने अवस्थाको कारण पनि ग्रामीण क्षेत्रमा रहेका स्थानिय तहहरुमा प्राविधिक धारको शिक्षा प्रदानमा कठिनाई रहेको सचिव ज्ञवालीको भनाई छ । प्रदेश ५ का सामाजिक विकास मन्त्री सुर्दशन बरालले आफूहरुले बाँकी रहेका स्थानिय तहमा जतिसक्दो छिठो प्राविधिक धारको व्यवहारिक र रोजगारमूलक शिक्षा प्रदान गर्ने जोहो गरेको जानकारी दिए । सरकारले ६ हजार युवाहरुलाई छोटो अवधिको सिपमूलक, व्यवहारिक र रोजगारमूलक तालिम प्रदान गर्ने योजना बनाएको जानकारी दिँदै उनले प्राविधिक शिक्षा सबै क्षेत्रमा पु¥याउन आफैमा चुनौती रहेको बताए ।

अहिले प्रदेश ५ का ६० वटा प्राविधिक शिक्षालयहरु (विद्यालय तहको शिक्षा प्रदान गर्ने) रहेको जानकारी दिदै मन्त्री बरालले ८ वटा सिटिईभिटीका आंगिक क्याम्पसहरु सञ्चालनमा रहेको जानकारी दिए । यसबाट प्रदेश ५ मा १ सयभन्दा बढी विद्यालयहरु÷क्याम्पसहरुमा प्राविधिक धारको कक्षा सञ्चालन हुँदै आएकोमा निकट भविश्यमै यसलाई बढाउने योजना रहेको मन्त्री बरालको भनाई छ । प्राविधिक धारको शिक्षाको विकल्प नभएको मन्त्रालयले निस्कर्ष निकालेको भन्दै मन्त्री बरालले क्रमशः प्रदेश ५ का विपन्न, बस्तीहरुमा पनि प्राविधिक धारको शिक्षा सुरुवात हुने जानकारी दिए ।

प्राविधिक शिक्षा तथा व्यवसायीक तालिम परिषद् (सिटिईभिटी) प्रदेश ५ का निर्देशक ईंन्जिनियर अरविन्द्रकुमार चौधरीले प्रदेश कार्यालय स्थापना नहुँदा केही समस्या भएको जानकारी दिँदै अव प्रदेश कार्यालय स्थापना पश्चात सरकारको योजना अनुसार नै नयाँ प्राविधिक धारको विद्यालयमा पढाई सुचारु लगायतका कार्यहरु गरिने बताए । उनले प्राविधिक शिक्षामा निजी क्षेत्रको पनि महत्वपूर्ण स्थान रहेको भन्दै यसमा नीजी क्षेत्रको सहकार्यमा पनि अगाडि बढिने जानकारी दिए ।

SHARE