नेपालीमा एउटा उखान छ ‘खाउ भने दिनभरिको सिकार, नखाउ भने कान्छा बाउको अनुहार’ भनेजस्तो भएको छ तिलोत्तमाको नगर सरसफाइ अभियान यतिबेला । तिलोत्तमा नगरपालिकालाई सुन्दर र सरसफाइयुक्त नगर बनाउने परिकल्पनाका साथ नगरप्रमुख बासुदेव घिमिरेले शुरू गर्नुभएको सरसफाइ अभियान यतिबेला सम्झौता भएको कम्पनीले फोहोर ब्यबस्थापन नियमित नगरिदिदा जनताले सास्ती खेपेका छन ।

रुपन्देही जिल्लामा तिलोत्तमा जति सुन्दर नगरको रुपमा परिचित छ त्यति नै फोहोर ब्यबस्थापन नहुदा दिनहु स्थानीयको भट्टे सराप समेत खादै आएको छ । काम गर्ने कालु मकै खाने भालु भनेझै काम गर्ने जनप्रतिनिधि हुदा हुदै पनि ठेकदार कम्पनीले गतिलो संग काम नगरेपछि अहिले फोहोरको शुल्क त उठ्यो फोहोर उठेन भन्दैछन स्थानिय । तिलोत्तमा नगरमा जनप्रतिनिधि चुनाबबाट निर्बा्चित नहुदै तत्कालिन प्रमुख अधिकृत मोहन पौडेलको पालामा बाताबरणिय सुन्दर नेपाललाइ ठेक्का दिइएको सो जिम्मा अहिले आएर निल्नु न ओकल्नु भैआएको छ ।

तिलोत्तमा वार्ड नम्बर १, २, ३, ४, ५, र ६ सम्मको फोहोर ब्यबस्थापनका लागि भनेर दीइएको सो जिम्मामा अहिले खासै राम्रो काम नभएपछी वार्ड न २ मा वार्ड कार्यालयमा आफै ब्यबस्थापन शुरु भएको छ भने अन्य वार्डमा समेत अब ब्यबस्थापनका लागि सोच्ने समय आएको छ । नगर प्रबक्ता सुरेन्द्र श्रीका अनुसार हाल भैरहेको फोहोर ब्यबस्थापनका लागि नगरकार्यपालिका बैठकमा गम्भीर छलफल भैरहेको र छिट्टै नगरबासीहरुको घरआगन, बाटो, पुलपुलेसो हामी आफैले सफा गरेजस्तै सफा हुनेमा ढुक्क रहन अपिल गरेका छन् । हाल तिलोत्तमा वार्ड नम्बर २ मा फोहोरमैला ब्यबस्थापन समिति मार्फत अहिले बिशेस ब्यबस्था गरिएको समितिका अध्यक्ष ईश्वरी भण्डारीले बताए।

उनले अहिले फोहोर ब्यबस्थापनमा धेरै नै नगर बासि तथा वार्ड नम्बर २ बासिमा रौनक थपिएको बताएका छन् । तिलोत्तमा २ मा मात्र होइन अब सबै वार्ड का जनता जागरुक भै आफ्नो वार्ड आफै सफाई गर्ने र ब्यबस्थापन गर्नमा एक बद्दहुनुपर्ने मा जोड दिएका छन् ।

नगरप्रमुख, उपप्रमुख, प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत स्थानीय संघ सस्था, युवा, महिला, सहकारी, सुरक्षा निकाय, खानेपानी डिभिजन कार्यालय, उपभोक्ता सस्था, बाल क्लब , बिद्यालय, ब्यापारी, उद्योगी कर्मचारी लगायत सबैले हातमा हातमा माक्र्स, पन्जा, कुचो,कुटो, बोरा तथा मिनी कन्टेनर लिएर हिड्नु अबश्य पनि नगर सरसफाइको लागि राम्रो पक्ष हो तर दैनिक जिबनयापनमा घर तथा संघ सस्थाबाट निस्कने फोहोर ब्यबस्थापन गर्न ठेकदार सस्थाले नसकेको गुनासो यतिबेला स्थानीयले गरेका छन ।

नगरबासीको सबैभन्दा राम्रो बिशेषता भनेको बिहान सबेरै उठ्ने आफ्नो घर आँगन सरसफाइ गर्ने अनि आफ्नो वरिपरि भएको फोहरमैला छन भने नगरपालिकाले फोहर संकलन गर्ने गाडी बजारमा आएको समयमा त्यो ब्यबस्थित रूपमा हालेर पठाउने भएको कारणले गर्दा नेपालको धेरै नगरपालिका भन्दा तिलोत्तमाको आफ्नै पहिचान छ ।

तर, तिलोत्तमा नगरबासी असन्तुष्ट छन भने त्यो हो नगरपालिका कार्यालयसँग फोहोर ब्यबस्थापन गर्न ठेक्का लिएर समयमा काम नगरेको स्थानिय ठेकदार कम्पनीसंगै हो । किनभने फोहर मैला ब्यबस्थापनको नाममा लाखौं रूपैयाँ आउछ तर त्यो पैसा कसरी केमा खर्च हुन्छ भन्ने जानकारी नगरबासीलाई छैन ।

बेलामा फोहोर न उठेर अहिले नाला तथा बाटोका छेउमा भएका चोकमा नाक थुनेर हिड्नुपर्ने अवस्था छ । स्थानियको आरोप त अझै पैसा उठाउन अघिल्लो महिना नै आउने तयार फोहोर पछिल्लो महिनाको समेत न उठ्दा घरमा रहेको डस्बिन फोहोर ट्रककै पर्खाइमा दिन कटाइरहेछ ।

हिजोका दिनमा सरसफाइको काम गर्न कम चुनौती थिएन तर अहिले घना बस्तिसंगै फोहोर पनि बढेको छ यस्तो समयमा समयमै फोहोर उठाउने कार्यलाई तिब्रता दिनुपर्ने हो तर ठेकदार कम्पनी जागरुक नभैदिदा नगरबासी अचम्मित बनेका छन् । तिलोत्तमा नगर सरसफाइ अभियानले पोलिथिनको झोला मुक्त बनाउन धेरै हदसम्म सफल भएको छ । पहिलेको तुलनामा अहिले धेरै कम भएको यो अभियानलाई अझै ससक्त बनाउनुपर्ने देखिन्छ ।

तिलोत्तमा नगरभित्रको अव्यवस्थित बजारलाई ब्यबस्थापन गर्नु , चोक–चोकमा फोहोर जम्मा गर्नु, पुर्ण सरसफाइयुक्त नमुना शहर बनाउन लागि पर्नु नगरपालिकाको सकारात्मक कदम हो । सुन्दर हराभरा बन्दै गएको नगरलाई कुरुप बन्नु भन्दा अगावै ग्रीन तिलोत्तमा क्लीन तिलोत्तमाको नारालाई सार्थक बनाउन हामी सबै लाग्नुपर्ने जरुरि देखिन्छ । त्यसैले अब ठेकदार कम्पनी र यहाको फोहोर ब्यबस्थापनका लागि सबै सरोकारवालाले तिलोत्तमा नगर सरसफाइबारे एक चोटी गम्भीर भएर सोच्न जरुरी छ ।

SHARE